Michal Fojt

 

 

 Ahoj, mohl by ses na úvod představit? 

Vzdělání: 

Chodil jsem na 7leté gymnázium do Boskovic, pak jsem vystudoval bakaláře na Přírodovědecké fakultě MU v Brně – obor Finanční a pojistná matematika, nakonec jsem přešel na Ekonomicko-správní fakultu MU v Brně a tam dostudoval navazující inženýrské studium – obor Finanční podnikání. 

Práce: 

Hned po dokončení vysoké školy a užití si posledních prázdnin jsem nastoupil v srpnu 2008 do společnosti KPMG Česká republika, s.r.o. v Praze na pozici Asistent daňového poradce. Zde pracuji stále, i když už na vyšší pozici.

Rodina: 

Svobodný, bezdětný (doufám… J).

Koníčky: 

Sport na jakýkoli způsob, aktivně i pasivně, nejvíc asi fotbal a kolo, pak taky hokej, stolní tenis, squash, beachvolejbal,… Možná to zní divně, ale i práce je tak trochu mým koníčkem, hlavně v pátekJ

 

Co se ti zatím v životě nejvíce podařilo?

Myslím, že se mi zatím daří na všech frontách…J

 

Jaký je hlavní důvod tvého členství v OS Trojlístek?

Když jsem studoval a měl dost volného času, chtěl jsem pozvednout kulturní a sportovní vyžití v Bedřichově, což si myslím, že se nám ve spolupráci s několika dalšími lidmi podařilo. Dnes zůstává tento cíl stejný, jen času na realizaci je málo…

 

Jak bys chtěl, aby tvůj život vypadal za 10 let?

Neplánuju, žiju ze dne na den…J

  

Co se ti vybaví, když se řekne: 

Bedřichov – domov, rodina, les, čerstvý vzduch, pohoda, FCB 

Příjemně strávený večer – letní grilovačkaJ 

Ideální dovolená – sportovně-relaxační týden u moře 

Lidská vlastnost, která mě dokáže vytočit – blbost, nespolehlivost 

Můj zlozvyk – když si zavazuju tkaničky u bot, jsem línej se ohnout až dolů a strkám nohy všude, kam to jde (na radiátor, na botník, …) J 

Deloitte - konkurence

  

Oblíbené a neoblíbené 

 

Oblíbené

Neoblíbené

Jídlo

Penne s kuřecím masem, špenátem, smetanou, zapečené

Zvěřina

Pití

Bedřichovská voda

Mojito

Hudba

Taneční moderna a české hity mládí našich rodičů J

Hip-hop

Film

České komedie

„Americký romantický nalívárny“

Seriál

Teorie velkého třesku

Ulice, Ordinace atd.

 

 Výběr 

Trenky, nebo slipy? 

Blondýna, nebo tmavovláska? 

Lucie Vondráčková, nebo Aneta Langerová? 

Horňák, nebo dolňák? 

Klaus, nebo Havel? 

Čoch, nebo diskotéka? 

Messi, nebo Ronaldo? 

 

Michal Fojt očima Leonky Pavlíčkové:

bývalý předseda OS Trojlístek, barevné košile, fotbal, kamarád 

 

20.2.2011 


Diskusní téma: Michal Fojt

Datum: 05.06.2018

Vložil: Albertnew

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is the central portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is found just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 years old. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all varieties of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from other areas with the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations each week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to adopt to be sure a healthy prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to opt for prostate examination at least annually.

—————